Arbeidsark for: Samefolkets dag 1 etg
Forberedelse
- Hvem deltar:
Alle barna og personalet.
- Faglig mål (ihht Rammeplanen) for aktiviteten:
*Bli kjent med samene, Norges urbefolkning og få kjennskap til deler av samisk kultur og hverdagsliv.
- Hva skal skje – gjøres:
*Det jobbes med temaet i gruppedeling , og det vil komme tydelig fram på ukeplanen.
*Barna får en begynnende kunnskap om samene som en del av vår norske kultur. Vi gir et innblikk i ulike bruksting som
samene benytter seg av, dette skal være tilpasset barnas alder og modningsnivå.Aktiviteter:
*Barna får kjennskap til sangen “Bjørnen sover” på samisk og den tradisjonelle joiken.
*Få kjennskap til: lavvo, runebomme, samedrakt, komse, skaller, samekniv.
*Tur for å se på reinsdyr, der vi får være med å mate dyrene og kaste lasso.
*Fargelegge det samiske flagget og et reinsdyr. Dette blir hengt opp som pynt på avdelingen.
*Samlingsstund i lavvoen med dette som tema, barna får konkret se hva en lavvo er.
*Vi markerer Samedagen med felles samlingsstund i 1.etg. Der vi reflekterer sammen med barna over hva vi skal jobbe med denne uken. Vi starter denne markeringen med et felles måltid, der vi spiser samisk tradisjonsmat, finnbiff med tilbehør. - Viktig å huske – forberede - klargjøre:
*Planlegge på avdelingsmøtet/ innspill og ideer.
*Den voksne som har ansvaret for samlingen må være godt forberedt.
*Viktig at de voksne har lært seg sangen «Bjørnen Sover» på samisk og joik på forhånd.*Ta kontakt med reineier på Levanger, slik at vi får komme på besøk å se og mate et reinsdyr. Dette bør gjøres i god tid.
*Skrive ut bilder av lavvo, runebomme, samedrakt, komse, skaller og samekniv. Disse bildene lamineres.
* Skrive ut ark av det Samiske flagget og reinsdyr.
*Ta bilder underveis fra aktivitetene og samlingene.
*Lage collager der vi dokumenterer jobbingen med dette temaet.
*Fordele ansvar i forhold til innkjøp av mat til festdagen. finnbiff, potetmos, brokkoli og blomkål, sopp og saus. - Hva kom til uttrykk hos enkelte av barna i forhold til målet med aktiviteten? Beskrivelse:
2014:
*Dette var et tema som var nytt for barna. De var nysgjerrige og spurte mye under samlingene.
*De tilegnet seg fort de nye kunnskapene de fikk om samene, noe som kom godt frem i den andre samlinga.
*Barna var veldig konsentrerte da de skulle farge det Samiske flagget og reinsdyret. Det var en fin aktivitet med god arbeidsro i hele barnegruppa.*Ved å henge opp produktene som barna har laget, og collagene fikk de selv være med å fortelle foreldrene sine hva de hadde lært om Samene i samlingene.
*Under den siste samlingen vi hadde sammen i 1.etg, kom det frem at barna hadde tilegnet seg mye kunnskap om Samene og deres kultur.
*Festmåltidet ble en suksess. Barna spiste godt. - Hva lærte personalet:
2014:
Positivt med samarbeid på tvers av avdelingene, lærerikt for både barn og voksne.
Viktig å tenke på at ikke gruppene blir for store, dette med tanke på at alle skal få et bra utbytte av samlingene. Evt. dele gruppene
å ha to økter? Dette må den voksne som har ansvar for samlingen være med å avgjøre. - Viktige erfaringer til arbeidet videre:
2014:
Det ble litt lite joikakaker og potetmos, må lage mere neste gang.
7 bokser joikakaker og 10 poser potetmos + 2 pk. frosne grønnsaker. 2014 vil vi ha typper til.
Noe vi kan bruke ved neste markering?:
Flere konkrete rekvisitter.
Kaste lasso
Lære seg å telle på samisk,1-2-3.
Tur for å se på reinsdyr, evt. hvor?
Felles måltid 2014 1.etg: 32b og 7v, kvisten: 15b og 5v : 8 pk finnbiff, 5 pk blomkål, 5 pk brokkoli, 4 stk løk, 15 pk potetmos, 3
pk kjøttpølse(stor pk), 1 kg sopp,3 pk matfløte, tyttebærfra fryseren. Det ble litt for lite finnbiff